Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Jaka jest najważniejsza rola energetycznych świadectw

W ślad za pojawiającymi się programami redukowania zanieczyszczeń idą propozycje oszczędzania energii. To niezwykle istotne połączenie, ponieważ jedynie takim sposobem da się efektywnie zmienić obecny stan rzeczy. Zużycie energii elektrycznej i wody widać po rachunkach, które są do płacenia. Tu łatwo zauważyć różnicę po rozpoczęciu oszczędzania zużycia tych mediów. Lecz już to, jaką energochłonność mają ściany domu, raczej trudno określić bez dokładnych pomiarów. Owszem, obecnie stawiane obiekty mają te parametry napisane w projekcie, ale co zrobić mogą właściciele starszych nieruchomości. Posłużyć się można jakiś uśrednieniami dla naszej strefy klimatycznej, lecz z reguły to nie będą precyzyjne dane.

Na przykład dom w górach jest wystawiony na zupełnie inne warunki niż dom nad jeziorem, a co za tym idzie i zapotrzebowanie na energię będzie inne. Pomocne w wyznaczeniu zapotrzebowania danej nieruchomości na energię potrzebną do wentylacji, do ogrzewania lub chłodzenia oraz do przygotowania wody użytkowej jest świadectwo energetyczne. Warto zainteresować się tym dokumentem energetycznej charakterystyki obiektu. Ogólny koszt jego przygotowania to jedynie kilkaset złotych a dokument jest ważny przez 10 lat. To nieduży wydatek, jeśli w zamian otrzymuje się informacje, które samodzielnie ciężko jest uzyskać.

Poza tym energetyczne świadectwo zawiera także wskazówki związane ze sposobem poprawy energetycznej efektywności budynku. Uwzględnienie tych wskazówek pomaga zmniejszać zużycie energii, a co za tym idzie ograniczyć koszty. Co istotne, od kwietnia 2023 roku lokale i budynki sprzedawane lub wynajmowane wręcz muszą posiadać takie zaświadczenie. Nawet jeśli dana nieruchomość nie wymaga takiego audytu, to dokładne wyznaczenie parametrów pozwala policzyć ogólne zapotrzebowanie energetyczne i poznać koszty związane z jej użyciem.

Aktualnie łatwo wyszukać firmę, która zajmie się wykonaniem obliczeń i wystawi dokument, wystarczy wpisać w wyszukiwarce Świadectwa energetyczne Lublin i przejrzeć zwrócone wyniki.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY