Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

W jakich przypadkach stosuje się metodę lutowania twardego i miękkiego

Lutowanie jest jedną z najstarszych technik na łączenie rozmaitych metali. W odróżnieniu do spawania, jakie traktuje dość inwazyjnie elementy do połączenia, lutowanie opiera się na wypełnieniu przestrzeni która jest między nimi odpowiednim rodzajem lutu. z tego też powodu ten proces jest znacznie bezpieczniejszy, również jeśli będzie chodzić o jego wykonywanie. Nie wymaga też używania tak dużych temperatur i środków do ochrony i zabezpieczenia. Samo lutowanie powszechnie się wykorzystuje chociażby przy produkcji sprzętu elektronicznego, gdzie elementy i układy montowane są właśnie takim sposobem. Robione to jest za pomocą tak zwanego miękkiego lutowania, przy którym używa się lutów wykonanych z cyny z dodatkami miedzi lub ołowiu.

Spoiwa takie przewodzą bardzo dobrze prąd elektryczny, i stąd wynika ich podstawowe przeznaczenie. Metoda ta stosowana też być może do łączenia rur w instalacjach wodnych i grzewczych, ale pod warunkiem że ich temperatura pracy nie przekracza stu dziesięciu stopni. Jeżeli ta wartość będzie większa, to zastosować należy lutowanie twarde, które jest kolejną z popularnych metod. W jego przypadku temperatura pracy będzie wynosić więcej niż 450 stopni, z tego też powodu będzie potrzebny odpowiedni sprzęt. Niejednokrotnie są stosowane palniki acetylenowo-tlenowe lub na propan butan, ale używać też można lamp lutowniczych i lutownic indukcyjnych.

Lutowanie twarde stosowane jest z powodzeniem przy łączeniu elementów miedzi, brązu, mosiądzu, stali a także różnych szlachetnych metali. Z tego też powodu używane jest często do tworzenia instalacji, zapewniając wysokim poziom odporności lutów na mechaniczne uszkodzenia i rozciąganie. W formie spoiwa wykorzystywane są tu przeważnie luty srebrne, fosforowe lub miedziane. Poza tym bardzo ważną sprawą jest stosowanie specjalnych topników, które mają za zadanie poprawić jakość połączenia i jego ogólną szczelność. W związku z tym że lutowanie jest dużo łatwiejsze niż spawanie, to bez żadnego problemu poradzą sobie z nim nawet osoby nie dysponujące dużym doświadczeniem w takich pracach.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY