ARTYKUŁ SPONSOROWANY Firma, Biznes, Finansowe

Praca w opiece w Niemczech – jak zacząć?

Myślisz o podjęciu pracy jako opiekunka w Niemczech, ale nie wiesz, od czego zacząć? Przeczytaj poniższy artykuł. Dowiesz się z niego, jakie wymogi obowiązują w niemieckiej opiece oraz jak znaleźć zatrudnienie za zachodnią granicą. Jeśli więc pierwsze zlecenie dopiero przed Tobą – zapraszamy do lektury!

Wymagania wobec opiekunek w Niemczech

Kto może pracować w opiece w Niemczech? Pracodawcy oraz agencje pośredniczące szukają przede wszystkim tych kandydatów, którzy mają doświadczenie w branży. Nie trzeba jednak pracować w zawodzie, żeby je zdobyć. Liczy się także wolontariat w domu opieki albo szpitalu, a także pełnoetatowa opieka nad chorym lub starszym członkiem rodziny. Znaczenie ma również znajomość języka niemieckiego. Wielu niemieckich pracodawców akceptuje opiekunki z komunikatywnym czy też dobrym niemieckim, ale niektórzy wymagają bardzo dobrej znajomości języka. Oczywiście zdarza się, że posadę dostają kandydaci, którzy nie do końca spełniają podane kryteria. Jednak bez doświadczenia czy znajomości języka rozpoczęcie pracy w niemieckiej opiece będzie dużo trudniejsze. Dlatego jeszcze przed podjęciem tej decyzji warto poszukać kursów językowych i branżowych szkoleń. Oferują je chociażby firmy publikujące ogłoszenia na SenioPort. Dzięki nim szybko znajdziesz pracę na stabilnych warunkach.

Przyszli opiekunowie często zadają sobie pytanie: czy do pracy potrzebne jest wykształcenie medyczne? Okazuje się, że nie. Wykwalifikowane pielęgniarki, fizjoterapeuci czy ratownicy medyczni chętnie pracują w opiece, ale nie trzeba nimi być, by znaleźć tu zatrudnienie.

Opieka w Niemczech: gdzie szukać pracy

Poszukiwanie pracy w niemieckiej opiece bywa trudnym zadaniem. Ogłoszeń jest bardzo dużo, ale nie wszystkie są warte uwagi. Dlaczego? W Internecie, obok wiarygodnych, uczciwych agencji wciąż działają oszuści. Szukając zatrudnienia na forach internetowych czy w grupach tematycznych, łatwo natknąć się na prywatne oferty. Zazwyczaj są one bardzo kuszące: dobre warunki pracy, „bezproblemowy” senior i niewspółmiernie wręcz wysokie wynagrodzenie. Dopiero po podpisaniu umowy okazuje się, że rzeczywistość jest zupełnie inna. Zanim więc odpowiedz na jakieś ogłoszenie, najpierw sprawdź pracodawcę. Legalnie działająca firma posiada wpis w KRS i certyfikat wydawany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dobry i godny zaufania pośrednik będzie Cię wspierał przez cały czas trwania kontraktu, pomoże w organizacji zlecenia i w załatwieniu formalności.

Budowa oferty pracy w niemieckiej opiece

Co powinno znaleźć się w dobrym ogłoszeniu o pracy dla opiekunki? Przede wszystkim czas trwania umowy. Zlecenie może bowiem trwać kilka tygodni albo kilka miesięcy. Czasami opiekunka w Niemczech jest zatrudniana z myślą, że będzie wspierać podopiecznego przez lata. Ważne jest też miejsce pracy – dobrze wiedzieć wcześniej, czy zamieszkasz w dużym mieście, czy małej miejscowości. Zapytaj też o rodzaj umowy. Pośrednik powinien zapewnić Ci legalną pracę, gdyż zatrudnianie „na czarno” jest niezgodne z prawem. I najważniejsze, czyli wysokość wynagrodzenia. Na SenioPort znajdują się oferty proponujące minimum 1500 euro netto miesięcznie. Wiele agencji oferuje też dodatkowe premie, które również muszą znaleźć się w umowie.

Umowa zawarta z agencją opieki to podstawa do rozpoczęcia zlecenia. Bez niej praca w opiece w Niemczech nie będzie możliwa. Dlatego jeszcze przed wyjazdem upewnij się, że wszystko jest dobrze zorganizowane, a kwestie związane z zatrudnieniem są dla Ciebie jasne.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz